IMPLANTOLOGIA W PRUSZKOWIE
Implant to tytanowy wszczep umieszczany w kości w miejscu po utraconym zębie. Spełnia on funkcję korzenia zęba i jest filarem dla odbudowy protetycznej. Implanty wykonywane są zarówno w celu uzupełnienia braku pojedynczego zęba, kilku zębów, a także przy całkowitym bezzębiu. Implanty zębowe są najdoskonalszym zastępstwem własnych zębów. Można je wszczepić w miejsce utraconych zębów bardzo szybko po ich utracie (2 miesiące). Niestety, kiedy zabraknie zęba – otaczająca go wcześniej kość zaczyna zanikać dużo szybciej niż w przypadku obecności zęba bądź implantu a łuk zębowy ulega deformacji. Wpływa to niekorzystnie na wygląd rysów twarzy pacjenta.
Stosując zaawansowane metody odbudowy kości i tkanek miękkich odtwarzamy naturalny wygląd nawet w sytuacji, gdy zęby zostały usunięte wiele lat wcześniej. W naszej Klinice techniki regeneracyjne są jedną z wielu podstawowych, codziennych czynności związanych z wszczepianiem implantów.
Zalety
- Implanty są uzupełnieniem na stałe osadzonym w kości, bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich,
- Wszczepiony implant pozwala na uzyskanie estetycznego wyglądu zębów i gwarantuje piękny uśmiech,
- Przywracają funkcję prawidłowego żucia oraz swobodę mówienia,
- Są trwałym sposobem odbudowy brakujących zębów,
- Można na nich zamocować mosty a także protezy zębowe, które nie mają prawidłowej stabilizacji w jamie ustnej (ruszają się, bądź wypadają w wyniku złych warunków anatomicznych).
Konsultacja
Po skonfrontowaniu oczekiwań Pacjenta z możliwościami technologicznymi oraz stanem tkanek miękkich i twardych tworzymy indywidualny plan leczenia. Opiera się on na dokładnym zebraniu wywiadu, badaniu pacjenta (jamy ustnej) i diagnostyce radiologicznej. Przed planowanym zabiegiem implantacji należy wykonać badanie CBCT szczęki bądź żuchwy. Jest to badanie pokazujące obraz w trzech wymiarach.
Zabieg
Standardowy zabieg wszczepienia implantu polega na odsłonięciu kości, a następnie wykonaniu w niej otworu w który wprowadza się wszczep. Po kilku miesiącach (3 do 6) potrzebnych do powstania odpowiednio silnego zrostu implantu z kością (w zależności od miejsca implantacji oraz stabilizacji pierwotnej implantu) na implantach wykonywane są korony porcelanowe.
Dzięki skutecznym środkom znieczulającym zabieg implantacji jest całkowicie bezbolesny, a ewentualne dolegliwości po zabiegowe skutecznie uśmierzane są za pomocą środków przeciwbólowych.
Po okresie wgajania implantu wykonywane są indywidualnie zaprojektowane korony porcelanowe, co pozwala zrealizować oczekiwania Pacjentów dotyczące ich kształtu, wielkości, koloru (stopnia jasności). Nowe, piękne, mocne na stałe zamocowane zęby, umożliwiają gryzienie wszystkich pokarmów dzięki czemu dają poczucie wyjątkowej satysfakcji.
Wskazania do wszczepienia implantów:
- Uzupełnienie pojedynczych braków zębowych,
- Uzupełnienie bardziej rozległych braków zębowych i odbudowa protetyczna mostami opartymi na implantach,
- Uzupełnienie braków całkowitych szczęki bądź żuchwy implantami w celu poprawy utrzymania protez całkowitych lub wykonanie mostów obejmujących cały łuk zębowy.
Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego:
- brak właściwej higieny jamy ustnej i brak motywacji do zmiany złych nawyków
- nieodpowiednie warunki kostne (przeciwwskazanie względne)
- Ogólnie zły stan zdrowia
- Zaburzenia hormonalne
- Ciąża oraz okres karmienia piersią
- Radioterapia i chemioterapia
- Nieukończony rozwój kości- pacjenci poniżej 16 roku życia
Przeciwwskazania mają często charakter względny, gdyż z roku na rok ich ilość się zmniejsza w związku z zastosowaniem nowych technik i technologii umożliwiających np. odbudowę zniszczonej kości lub podniesienie dna zatok szczękowych.
Nie czekaj aż luka po brakującym zębie wyrządzi w Twoich ustach liczne szkody:
- Zanikanie kości w miejscu brakującego zęba,
- Zęby sąsiednie zaczną się przesuwać w wolne miejsce-pochylą się w stronę luki, pojawią się szpary między zębami,
- Skrzywi się zgryz i pojawi asymetria linii pośrodkowej zębów,
- Zęby z przeciwstawnego łuku zębowego wysuną się z kości co prowadzi do odsłaniania korzeni, nadwrażliwości ,a nawet utraty zęba,
- Zgłoś się na konsultację do naszego implantologa aby jak najszybciej uzupełnić lukę, uniknąć tych problemów i cieszyć się komfortem pełnego uzębienia.
Podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift) w Pruszkowie
Utrata zęba znajdującego się w sąsiedztwie dna zatoki szczękowej (górne trzonowce i przedtrzonowce) prowadzi do utraty kości. Brak odpowiedniej ilości tkanki kostnej uniemożliwia wszczepienie implantu zębowego. W takich przypadkach wykonuje się zabieg sinus lift otwarty bądź zamknięty- w zależności od ilości brakującej tkanki kostnej. Procedura ta polega na uniesieniu błony śluzowej zatoki szczękowej i umieszczeniu materiału kościozastępczego w powstałej przestrzeni oraz jednoczasowym wprowadzeniu implantu zębowego o właściwej długości.
Sterowana regeneracja kości, przeszczep kości
Zabieg ten polega na odbudowie brakującego wyrostka zębodołowego przed leczeniem implantologicznym, stosując materiały kościozastępcze bądź kość autogenną.
Po ekstrakcji (usunięciu) zęba bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich metod zapobiegających atrofii kostnej, w celu zabezpieczenia podłoża dla postępowania protetycznego bądź implantologicznego. Jeżeli w miejscu po ekstrakcji, jest zbyt mało tkanki kostnej stosujemy sterowaną regenerację kości polegająca na odtworzeniu jej objętości oraz funkcji. W miejscu, gdzie jest zbyt mało tkanki kostnej (np. tam, gdzie kość zanikła) wprowadzane są preparaty kościozastępcze bądź kość autogenna z okolicy zatrzonowcowej żuchwy bądź z kości bródki, które przerastają tkanką kostną odbudowując potrzebną strukturę anatomiczną.
Transpozycja nerwu zębodołowego dolnego
Zabieg ten wykonywany jest w przypadku braków zębowych w żuchwie w obrębie zębów przedtrzonowych i trzonowych. Nerw zębodołowy dolny przebiega najczęściej wzdłuż dolnej krawędzi żuchwy w przypadku znacznego zaniku tkanki kostnej umiejscowienie nerwu uniemożliwia wprowadzenie implantu zębowego. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest jego transpozycja (przesunięcie). Niestety zabieg ten wiąże się z czasowym upośledzeniem funkcji tego nerwu (do 3-6 miesięcy), jest to objaw przemijający.
Rozszczepienie wyrostka zębodołowego
W przypadku gdy zanik wyrostka zębodołowego jest w wymiarze przednio-tylnym tzn. gdy wyrostek jest wystarczająco wysoki, ale jest zbyt wąski, cienki by można było wszczepić implant stosuje się technikę zwaną rozszczepieniem wyrostka zębodołowego w Pruszkowie-ridge splitting. Przy pomocy specjalnych narzędzi kość rozcinana jest wzdłuż szczytu wyrostka. W rozwarstwiony wyrostek zębodołowy wprowadza się o odpowiedniej wysokości i pożądanej szerokości implanty. Pozostałe wolne miejsca między rozszczepionymi blaszkami wyrostka uzupełniane są materiałem kościozastępczym, który następnie przykryty jest błoną kolagenową. Zabieg wykonany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki tej metodzie możemy wszczepić kilka implantów jednocześnie jak również możemy nadać naturalny kształt nowo utworzonemu wyrostkowi zębodołowemu.
W Gabinecie Stomatologicznym Hubala Dental Clinic zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii wykonuje specjalista chirurgii stomatologicznej Julia Reymond